Skip to:

Rzecznik Praw Dziecka wziął udział w konferencji podsumowującej 40-lecie Instytutu „Pomnik- Centrum Zdrowia Dziecka”. Podczas uroczystości CZD zostało przez Marka Michalaka wyróżnione Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI. Rzecznik odznakę honorową przekazał na ręce dyrektora placówki – prof. Małgorzaty Syczewskiej.

Spotkanie było okazją zarówno do wspomnień – w czym pomógł film „Nasza historia. 40-lecie Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”, jak i rozmów o wyzwaniach, które stoją przed polską pediatrią.

- Centrum Zdrowia Dziecka znam też od drugiej strony, kiedy 30 lat temu sam byłem tu pacjentem – mówił Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, wspominając szkołę i troskliwą opiekę. – To właśnie tutaj zrodziła się idea pierwszej działalności charytatywnej, w którą się zaangażowałem, powołując do życia Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Chorych „Serce”. Wyrażam Państwu wdzięczność za wszystko co robicie dla najmłodszych, za to, że dajecie im życie, że dbacie o ich dobro  – mówił  Marek Michalak.

Głos zabrali także, obecni na konferencji: Minister Zdrowia Łukasz Szumowski i Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.

Jubileuszowy rok jest dla Centrum Zdrowia Dziecka wyjątkowy. 28 sierpnia 2017 roku w Instytucie odbyły się uroczyste obchody 100-lecia urodzin prof. dr hab. n. med. Marii Goncerzewicz, Pierwszego Dyrektora Pomnika – Szpitala Centrum Zdrowia Dziecka. 15 października 1977 r. w obecności Dyrektora, prof. Marii Goncerzewicz, powitano uroczyście pierwszych 40 pacjentów.

Odznaka Honorowa za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI jest zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony praw dziecka. To wykonany w metalu srebrzony i oksydowany medal. Na stronie licowej widnieje portret Janusza Korczaka oraz hasło INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI (Obrońcy Godności Dzieci). Na stronie odwrotnej medalu umieszczono napis: Rzecznik Praw Dziecka oraz wizerunek drzewa z młodym pędem u dołu. Medal został ustanowiony przez Prezydenta RP w 2013 r. na wniosek Rzecznika Praw Dziecka. Do tej pory Odznakę otrzymało ponad 100 osób i instytucji. Zobacz pełną listę.