Skip to:

- Jeśli zwracamy uwagę szczególną na prawa dziecka, na godność dziecięcą, na dobro dziecka, to tak naprawdę inwestujemy w prawa człowieka bardzo merytoryczne, bardzo odpowiedzialnie w sposób właściwy i potrzebny na dzisiejsze czasy – mówił Marek Michalak podczas I Festiwalu Praw Dziecka w Słupsku.

Głównym punktem słupskich uroczystości była debata oksfordzka, podczas której uczestnicy – reprezentanci Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i Zespołu Szkół Informatycznych opowiadali się za lub przeciw tezie: Kto nie krytykuje, ten przyzwala. Debacie obok Rzecznika Praw Dziecka przysłuchiwali się także: starosta słupski Zdzisław Kołodziejski oraz wiceprezydent Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka i Natalia Szczucka z Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej.

Całe przedsięwzięcie współorganizowali Słupscy Korczakowcy oraz Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej w Polsce i Urząd Miejski w Słupsku. W debacie oksfordzkiej aktywnie uczestniczyła też publiczność – słupska młodzież zadawała wiele pytań z zakresu praw dziecka.

Podczas festiwalu uczestniczy rozmawiali na tematy dotyczące: respektowania praw dziecka przez dorosłych, konstruktywnych formy spędzania czasu wolnego przez dzieci i młodzież, problemu hejtu wśród młodzieży, akceptacji drugiego człowieka, credo pedagogicznego Janusza Korczaka, działalności Ireny Sendlerowej, kultury polsko-żydowskiej.

Następnie uczestnicy festiwalu przenieśli się do Pedagogicznej Biblioteka Wojewódzkiej w Słupsku, gdzie Rzecznik otworzył wystawę prac plastycznych uczniów Liceum Plastycznego im. St. I. Witkiewicza.

Kolejnym punktem programu był panel dyskusyjny „O przyszłości dzieci”, w którym głos zabrali przedstawiciele młodzieży szkolnej ze Słupska. Debata odbyła się w otwartej formule Dialogu Obywatelskiego, opartego na jak największej interakcji z zebraną publicznością. W debacie uczestniczyli słupscy harcerze, uczniowie szkoły podstawowej, maturzyści oraz wolontariusze grupy Każde Dobre Serce Słupsk, którzy rozmawiali nt. praw dziecka i przeciwdziałania hejtowi w Internecie. W dalszej części spotkania Rzecznik odpowiadał na pytania o podejmowane interwencje oraz metody pomagania najmłodszym obywatelom Polski.

Spotkanie było także okazją do przedstawienia działalności Ireny Sendlerowej, która 21 kwietnia została patronem parku przy ul. Wazów w Słupsku. Na zakończenie spotkania w bibliotece na dziedzińcu Marek Michalak wraz z młodzieżą ozdobił drzewo listkami z prawami dziecka, zaś a przy ulicy Jaracza 18a uczestnicy festiwalu odsłonili mural „Szanuj i Reaguj”, przy którym powstały pamiątkowe zdjęcia.