Skip to:

- Nigdy nie wolno nam zapomnieć o tym, co się wydarzyło, by historia się nie powtórzyła - mówił Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu w Zagórowie. W ramach Roku Ireny Sendlerowej podczas wizyty Rzecznikowi towarzyszyła Janina Zgrzembska – córka „Matki Dzieci Holokaustu”.

W takim dniu nie mogło zabraknąć  przedstawicieli władz powiatowych, gminnych – na czele z burmistrzem Zagórowa Wiesławem Radnieckim, środowisk żydowskich, Kościołów: rzymskokatolickiego i ewangelicko-augsburskiego, delegacji nauczycieli i uczniów z lokalnych szkół oraz mieszkańców Gminy Zagórów.

Główne obchody zorganizowane przez: Urząd Miejski w Zagórowie, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Łukomiu, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich, Stowarzyszenie Drugie Pokolenie-Potomkowie Ocalałych z Holokaustu oraz Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Poznaniu, odbyły się pod tablicą upamiętniającą pomordowanych Żydów, którzy pochodzili z miasta i sąsiednich miejscowości.

- Nigdy nie wolno nam zapomnieć o tym, co się wydarzyło, by historia się nie powtórzyła. Ludziom zawsze należy pomagać. Irena Sendlerowa przekonywała, że jeśli ktoś tonie, należy podać mu rękę. Zło trzeba potępiać. Coś, co jest złe trzeba nazwać złem. Nie ma tu miejsca na relatywizację – mówił Marek Michalak.

Po wystąpieniu Rzecznika Praw Dziecka głos zabrała Janina Zgrzembska, która przypomniała postać niezapomnianej Ireny Sendlerowej oraz takie wartości, jak pomaganie drugiemu człowiekowi, szacunek, pielęgnowanie pamięci historycznej, wybaczenie, dialog i wspólne budowanie przyszłości. 

Irena Sendlerowa za swoją działalność w czasie II wojny światowej, za przyczynienie się do ratowania żydowskich dzieci z warszawskiego getta, została uhonorowana medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Na tym medalu jest cytat: „Kto ratuje jedno życie ludzkie, ratuje cały świat”. Irena Sendlerowa w związku z tym ofiarowała nam wszystkim bardzo wiele światów i od was wszystkich zależy, żeby te światy godnie zagospodarować – mówiła córka Ireny Sendlerowej.

Do zebranych przemawiał także Yehoshua Ellis, naczelny rabin Górnego Śląska, który przekonywał w swoim wystąpieniu, że miłość zwycięża nienawiść. Nie zabrakło również modlitwy ekumenicznej za Ofiary Zagłady. W imieniu chrześcijan i Żydów modlili się ks. Józef Nowakowski, przedstawiciel parafii pw. Św. Piotra i Pawła w Zagórowie, pastor Waldemar Wunsz, proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Koninie, oraz rabin Yehoshua Ellis. Po modlitwach złożono kwiaty i znicze pod tablicą upamiętniającą Żydów z Zagórowa i okolic. 

W uroczystościach wzięły udział dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Łukomiu, Szkoły Podstawowej im. Michała Okurzałego  z Oddziałami Gimnazjalnymi w Zagórowie i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie. Młodzież przygotowała też krótki występ artystyczny.

Na zakończenie uroczystości przy pamiątkowej tablicy Paweł Mazur, przedstawiciel Stowarzyszenia Drugie Pokolenie-Potomkowie Ocalałych z Holokaustu i Gminy Żydowskiej w Poznaniu, zaśpiewał modlitwę „Ani maamin” oraz przekazał słowa od rabina Chaima Kornberga z Jerozolimy, z synagogi Mizmor le Dawid i Centrum Yakar. Lidia Antonowicz odczytała list od Belli Bryks- Klein, dyrektor Centrum Kultury Yidish w Tel-Aviwie.  

Po oficjalnych uroczystościach przyszedł czas na wizytę w Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Łukomiu. Spotkanie otworzył występ artystyczny najmłodszych uczniów nawiązujący do tradycji ludowej. Okazją do poznania działalności i osiągnięć uczniów nie tylko w obszarze edukacyjnym, ale  także społecznym – ze szczególnym uwzględnieniem aktywności młodych wolontariuszy – była prezentacja multimedialna.

Następnie  Marek Michalak i Janina Zgrzembska odpowiadali na wiele pytań dotyczących życia Ireny Sendlerowej, codziennej pracy Rzecznika. Uczniowie pytali także o dziecięce marzenia i drogę do ich spełniania.

Podczas spotkania Marek Michalak i córka Ireny Sendlerowej wręczyli także nagrody w szkolnych konkursach przedmiotowych. Na zakończenie, tuż przed wspólnymi zdjęciami, młodzież wykonała popisowo piosenki o Orderze Uśmiechu, który w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia istnienia.