Skip to:

- Miejsce magiczne, przestrzeń dla dzieci, mocno akcentująca podmiotowość najmłodszych. Mądrzy dorośli - kompetentni i dyskretnie obecni. Myślenie i działanie Korczakiem oraz praca z patronem na najwyższym poziomie. Gratuluję i dziękuję - mówił Marek Michalak 23 marca po spotkaniu w Szkole Podstawowej nr 12 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Głogowie.

Głogowska „12”, szkoła im. Kawalerów Orderu Uśmiechu, to placówka, w której prawa dziecka zna i przestrzega każdy, nic więc dziwnego, że Święto Szkoły prowadzili uczniowie wręcz koncertowo. W bogatym programie artystycznym nie zabrakło też tańca, baletu, wierszy, a nawet małej inscenizacji teatralnej.

Wśród gości, oprócz Rzecznika Praw Dziecka i Prezydenta Miasta Głogowa Rafaela Rokaszewicza, obecni byli m in. Kawalerowie Orderu Uśmiechu: Batia Gilad, Przewodnicząca Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka i ks. Piotr Sadkiewicz oraz Anna Czerwińska-Rydel, autorka opowieści o Irenie Sendlerowej „Listy w butelce”.

Punktem kulminacyjnym Święta Szkoły było spotkanie uczniów z zaproszonymi na uroczystość Kawalerami Orderu Uśmiechu , co stanowiło dobrą okazję do rozmów, podsumowań, snucia planów na przyszłość i zdjęć. Dzieci pytały Rzecznika Praw Dziecka m.in. o stosowanie praw dziecka w życiu codziennym, najtrudniejsze sprawy z jakimi się spotkał i satysfakcję ze sprawowania urzędu, ale także o to czy znajduje czas zabawę ze swoimi dziećmi i ulubione sposoby spędzania wolnego czasu.

Ks. Piotr Sadkiewicz tłumaczył młodym ludziom jak to się stało, że zaczął propagować ideę transplantacji. Batia Gilad mówiła o urzeczywistnianiu idei Janusza Korczaka w szkolnej rzeczywistości, a Anna Czerwińska-Rydel przybliżyła młodzieży warsztat pracy pisarza i przedstawiła kolejne etapy pracy nad ostatnią książką poświęconą Irenie Sendlerowej – również wyróżnionej przez najmłodszych Orderem Uśmiechu. Kiedy już wszystkie książki zostały podpisane, był czas na tradycyjne, pamiątkowe zdjęcie gości z kadrą pedagogiczną i pracownikami głogowskiej „12”.