Skip to:

Rzecznik Praw Dziecka wraz z Anną Czerwińską-Rydel, autorką książki „Listy w butelce” i Batią Gilad - Przewodniczącą Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, Społecznym Doradcą RPD 22 marca odwiedził Świdnicę i Żarów.

Pierwszym punktem wizyty było Centrum Przyjaźni Dziecięcej Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych „Serce” w Świdnicy, gdzie podsumowano konkurs literacki poświęcony Irenie Sendlerowej, której rok – na wniosek Rzecznika Praw Dziecka – właśnie obchodzimy.Konkurs organizował portal Świdnica24.pl.

Po spotkaniu z młodzieżą przyszedł czas na odwiedziny w Przedszkolu AbraCadabra, gdzie mali świdniczanie przywitali gości piosenkami przy akompaniamencie gitary. Spotkanie było doskonałą okazją do rozmów o prawach dziecka, ale także ulubionych książkach, zabawach i zwierzętach.

Jak powstawała opowieść dla dzieci i młodzieży o Irenie Sendlerowej – „Listy w butelce” – pytali z kolei młodzi ludzie, którzy przyszli do Biblioteki Publicznej w Żarowie na spotkanie z autorką książki i Rzecznikiem Praw Dziecka.

Autorka opowiadała jak przygotowywała się do napisania opowieści o Irenie Sendlerowej aby nakreślić dzieciom kontekst całej historii i bohaterstwa Sendlerowej w trudnych czasach przeczytała także fragment książki „Listy w butelce” o sposobach ratowania dzieci, rozmowach z ich rodzicami. Spotkanie zakończyły wspólne zdjęcia i rozdawanie autografów.

Podopieczni świdnickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych „Serce” podczas spotkania z autorką „Listów w butelce”, Rzecznikiem Praw Dziecka i Batią Gilad, przewodniczącą Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka i Społecznym Doradcą RPD, również zadawali mnóstwo pytań o życie i działalność Ireny Sendlerowej, oraz etapy powstawania opowieści o tej niezwykłej kobiecie i spotkaniach Marka Michalaka z Ireną Sendlerową, która została przez dzieci nagrodzona Orderem Uśmiechu i zawsze uważała to odznaczenie za wielkie wyróżnienie. Nie obyło się bez autografów w „Listach w butelce”, oraz pamiątkowych fotografiach z Rzecznikiem i autorką książki.